Pożyczka konsolidacyjna – kiedy z niej skorzystać?

Pożyczka konsolidacyjna to pojęcie, które wielu z nas kojarzy między innymi z reklam. Polega ona na połączeniu kilku naszych pożyczek w jedno zobowiązanie. Raty zostają na ogół zmniejszone, wydłuża się za to ogólny okres spłaty, zależnie od wielkości łącznej sumy, którą należy uregulować. Pożyczkobiorca otrzymuje także jeden konkretny dzień w każdym miesiącu, wyznaczający termin każdej z rat. Pożyczka konsolidacyjna pozwala nam zatem na uproszczoną formę spłaty obecnych należności.

Komu konsolidacja jest rekomendowana?

Z pożyczek tego typu najczęściej korzystają nie tyle przeciętni pożyczkobiorcy, co osoby zadłużone. Niskie raty pomagają bowiem zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, umożliwiając normalne życie. Pożyczki konsolidacyjne w wersji dla zadłużonych są dla wielu jedyną drogą wyjścia, gdy pojawia się problem spirali finansowej. Jest to sytuacja, gdy ceny kilku rat zaczynają uniemożliwiać nadążanie za bieżącymi opłatami, przewyższając miesięczne dochody pożyczkobiorcy. Pożyczka konsolidacyjna pozwala wówczas uniknąć pogorszenia się długów oraz zajęcia komorniczego.

Należy jednak mieć na uwadze także i fakt, że pożyczka konsolidacyjna obfituje w większe odsetki. Jest to spowodowane właśnie dłuższym okresem spłacania kredytu. Z drugiej strony, stanowi ona nierzadko możliwość poprawy naszych notowań w BIK, jeśli z powodu zaległości nasza ocena spadła. Po uzyskaniu konsolidacji, możemy zwrócić się do naszych poprzednich pożyczkodawców właśnie z prośbą o to, aby negatywne oceny nas dotyczące zostały usunięte. Pomoże nam to w przyszłości, podczas ubiegania się o kolejne kredyty.

Zanim zdecydujemy się więc na wzięcie kilku pożyczek, warto jest zastanowić się, czy będziemy w stanie je spłacić. Chociaż konsolidacja może pomóc nam w wydostaniu się z rosnącego zadłużenia, dobrze jest już zawczasu rozważyć wszystkie opcje, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. A gdy już myślimy o skorzystaniu z połączenia, nie zapominajmy o sprawdzeniu wiarygodności firmy, do której mamy zamiar udać się w tej sprawie. Padnięcie ofiarą oszustwa nie sprawi, że wierzyciele się nad nami zlitują. Wręcz przeciwnie – wpadniemy w jeszcze większe kłopoty. Z tego też powodu, już od pierwszej pożyczki należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *