Kredyty firmowe – co warto o nich wiedzieć?

Wiele młodych przedsiębiorstw, dopiero zaczynających swoją działalność na rynku, nie dysponuje wystarczającą ilością pieniędzy na start. Rozwiązań tego problemu nie brakuje – możemy ubiegać się o fundusze unijne, albo sięgnąć po leasing, weksle, faktoring, czy też gwarancje bankowe. Najpopularniejszą formą pozyskania potrzebnych pieniędzy są jednak kredyty firmowe, dzięki swojej uniwersalności. Zależnie od potrzeb, możemy bowiem wybrać kredyt dla małych lub średnich firm, dobierając go także do sposobu działalności – bieżącej lub inwestycyjnej. Jeśli planujemy korzystanie, na przykład, z fotowoltaiki, możemy też wziąć kredyt na energię odnawialną. Poniżej prezentujemy różne formy kredytu, dostępne dla młodych firm.

Kredyty dla firm – jakie są ich rodzaje?

Najczęściej spotykanymi kredytami firmowymi są kredyty inwestycyjne. Za ich pomocą możliwe jest pozyskanie niezbędnych środków do rozwoju i rozbudowy naszego przedsiębiorstwa. Kredyt ten pozwoli nam na zakup nowych urządzeń lub postawienie nowych hal produkcyjnych. W przypadku bieżących działalności lub konsolidacji zobowiązań, możemy się też zdecydować na kredyt obrotowy. Zapewni nam on niezbędną płynność finansową.

Wiele firm decyduje się też na tzw. linie kredytowe w rachunku bieżącym. W większości przypadków udziela się ich na okres jednego roku, zaś po upływie tego czasu możemy udać się do kredytodawcy ponownie i przedłużyć umowę o kolejny rok. Sporą zaletą tego rozwiązania jest płatność, ponieważ pozwala nam na spłacanie samych odsetek zamiast kapitału. Pozwala nam to na większą elastyczność w dysponowaniu uzyskanym kapitałem.

Czy młoda firma może liczyć na kredyt?

Mówiąc krótko: tak, lecz nie u każdego. Większe szanse na kredyty firmowe mają przedsiębiorstwa o dłuższym stażu, istniejące na rynku już od kilku lat. Jest to problem, ponieważ to właśnie młode firmy najbardziej potrzebują pomocy finansowej. Na szczęście nie wszystko stracone – w Polsce funkcjonuje wielu kredytodawców, świadczących usługi kredytowe właśnie dla tych przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Dobrze jest więc sprawdzić dostępne opcje w Internecie i zobaczyć, czy interesujący nas kredytodawca faktycznie będzie w stanie nam pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *