Kredyt samochodowy

Branie kredytu na różnorakie zachcianki, mniej lub bardziej istotne, stało się już normą. Zaciągamy kredyty na zakup lub remont mieszkania, wakacyjne wyjazdy za granicę lub nowy sprzęt AGD/RTV. Niesłabnącą popularnością cieszą się także kredyty samochodowe. Wbrew swojej nazwie, nie dotyczą one jednak tylko i wyłącznie wymarzonych czterech kółek – za pomocą takiego kredytu możliwe jest też zakupienie motocykla, maszyny rolniczej lub łodzi. Zastrzyki finansowe tego typu obejmują zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Zaciągając taki kredyt, musimy być jednak świadomi, że chociaż otrzymujemy dokładnie taką sumę, jakiej nam potrzeba, nie możemy przeznaczyć jej na rzeczy inne, niż kupowany pojazd.

Z czym wiąże się kredyt samochodowy?

Ogromną zaletą kredytów samochodowych jest bardzo niskie oprocentowanie w porównaniu z tradycyjnymi kredytami gotówkowymi (nawet 5%). Jest ono oczywiście zależne od tego, w jakim stanie jest interesujący nas pojazd oraz czy jest on nowy. Z oprocentowaniem wiążą się jednak różnego rodzaju zabezpieczenia. Na przykład, do momentu kompletnej spłaty kredytu, nasz kredytodawca staje się współwłaścicielem zakupionej maszyny, mogąc od nas zażądać nawet zastawu rejestrowego lub polisy ubezpieczeniowej. Należy też pamiętać o tym, że w przypadku, gdy samochód zostanie skradziony, kwota z ubezpieczenia trafia do kredytodawcy, a nie do nas. Efekt jest taki, że dopóki nie spłacimy kredytu, ciężko może nam przychodzić świadomość, że zakupiony pojazd faktycznie jest naszą własnością.

Jak wyglądają formalności?

Kredyty samochodowe są pod tym względem znacznie bardziej złożone od gotówkowych. Pożyczki takiej nie dostaniemy za samym okazaniem dowodu, dlatego też należy przygotować się na sporą ilość dokumentów. Przekłada się to oczywiście na dłuższe oczekiwanie na same pieniądze, których nie dostaniemy od razu. W przypadku kredytu tego typu, konieczny jest też wkład własny. Wszystko to brzmi dość negatywnie, lecz są tu też zalety – raty (w dowolnej walucie) ustala kredytobiorca, któremu przysługuje też prawo czasowego zawieszenia zapłaty lub spłaty przedterminowej. Okres, podczas którego będziemy spłacać kredyt, nie może przekroczyć dziesięciu lat. Zanim zdecydujemy się więc na taki kredyt, rozważmy uważnie jego wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *