Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, pozwala na ocenę kredytową każdego obywatela. To właśnie tutaj kredytodawcy sprawdzają informacje dotyczącego osób ubiegających się o kredyty. Na ich podstawie zapada wówczas decyzja, czy otrzymamy pieniądze, czy nie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy my sami mogli sprawdzić, jak prezentuje się nasza sytuacja. Jak sprawdzić, czy jesteś w BIK? Wystarczy założyć konto na stronie Biura Informacji Krajowej.

Co daje nam takie konto?

Co 6 miesięcy, możemy za darmo obejrzeć nasz raport kredytowy (sprawdzenie go ponownie przed upływem tego czasu wiąże się z opłatą w wysokości 39 złotych). Sprawdzenie, czy jesteśmy w BIK pozwoli nam na wgląd w naszą historię kredytową. Będziemy też w stanie sami określić, na bazie ilości negatywnych wpisów związanych z zaległościami w płatnościach, czy mamy w ogóle szanse na kredyt. Konto BIK zapobiega też oszustwom, ponieważ będziemy mogli sprawdzić, czy nie doszło wcześniej do wyłudzeń na nasze konto.

Jak założyć konto?

Aby móc za darmo sprawdzić, czy jesteś w BIK, wystarczy wejść na stronę biura i zarejestrować się. Po wypełnieniu formularza (wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, aby móc wprowadzić jego numer seryjny), należy dokonać przelewu identyfikacyjnego. Wynosi on symboliczną złotówkę. Konto, z którego dokonujemy płatności, musi być tym, którego numer podaliśmy w formularzu. Nie może być to też konto firmowe. Zwieńczeniem rejestracji jest weryfikacja konta za pośrednictwem maila oraz kodu przysłanego SMS-em. Na koniec pozostaje nam tylko wymyślenie oryginalnego hasła i zalogowanie się. Aby móc uzyskać raport, wchodzimy w Wiadomości i wysyłamy prośbę o przedstawienie danych przetwarzanych w BIK. Raport otrzymamy w ciągu 30 dni (na ogół szybciej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *